Dąb
Dąb Bezszypułkowy (Quercus Petraea, Quercus Sessilis) lub inna odmiana Dąb Szypułkowy (Quercus Robur, Quercus Pedunculata).
Drewno dębu bezszypułkowego ma większą masę niż drewno dębu szypułkowego. Kora znajduje zastosowanie jako garbnik. Twardy, trwały materiał o dużej wytrzymałości i odporności. Można się pokusić o stwierdzenie iż jest to najmocniejszy i najbardziej odporny na gnicie gatunek drewna. Nadaje się do malowania i bejcowania.
Dawniej do stawiania konstrukcji budowlanych używano olbrzymich belek dębowych. Dla podparcia kopuły św. Pawła w Londynie jej budowniczy Christopher Wren, zamówił belki długości 15 metrów.
Dąb dębowi nie równy. Drewno to daje duże możliwości w różnorodny sposób zaprezentowania jego naturalnego piękna.
Oto tylko kilka przykładów:
dąb naturalny ognistybielony |
|
dąb rustykalny dymiony |
|
dąb rustykalny olejony i bielony |
|
dąb rustykalny postarzany i dymiony |
|
dąb rustykalny szczotkowany |
|
dąb 'skóra słonia' Jest to przykład wykończenia drewna najbardziej odbiegający od jego naturalnego wyglądu. Drewno jest najpierw moczone w wodzie aby zczerniało, a potem dodatkowo jest na nim nanoszona fakturka słoniowych 'zmarszczek' |
Dąb Czerwony
Dąb Czerwony (Quercus Rubra, Quercus Borealis). Drzewo jesienią ma ładne czerwone liście.
Drewno nie jest odporne na warunki atmosferyczne, jest twarde, bardzo porowate, podatne na skrawanie i łuszczenie, ale trudne w struganiu. Przy zastosowaniu na podłogi, musi być zaimpregnowane, gdyż nie jest tak twarde jak dąb bezszypułkowy czy szypułkowy. Pod wpływem lakieru może dojść do różowych przebarwień, ze względu na naturalny barwnik drewna. W czasie suszenia drewno ma skłonność do paczenia i pękania, dlatego należy suszyć je powoli.
Dawidia chińska
Dawidia chińska (Davidia involucrata) Naturalnie występuje w zachodnich Chinach. W ojczyźnie osiąga wysokość 20 m. W Polsce jedynie 5 do 10 m. Jest to niewielkie drzewo o regularnej, stożkowatej koronie. Szeroko jajowate liście są u nasady sercowate, mają wyciągnięty wierzchołek pod spodem jedwabiście omszone. Wiosną rozwijające się liście są brązowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Dawidia kwitnie w maju i czerwcu. Bezpłatkowe kwiaty zebrane są w kuliste główki i otoczone dwoma dużymi, białymi listkami podsadkowymi. Jeden z nich jest zawsze dłuższy drugi co najmniej o połowę krótszy. Owocem jest żółtozielony pestkowiec długości 3,5 cm, przypominający nieco śliwkę. Dawidia jest wrażliwa na suszę, mrozy, przeciągi dlatego wymaga stanowisk osłoniętych, ale pięknie prezentuje się gdy rośnie sama. Została odkryta w 1869 roku przez francuskiego misjonarza.
Często bywa nazywana „drzewem duchów” lub drzewem chusteczkowym, gołębim dzięki swemu wyglądowi podczas kwitnienia, przy najmniejszym podmuchu wiatru delikatne kwiaty poruszają się niczym motyle.
Daglezja
Daglezja jedlica lub Jedlica zielona (Pseudotsuga Menziesii lub Jedlica Menziesa ) wysokie, mocne drzewo iglaste. W Polsce spotyka się również Jedlice siną. Szybko rośnie. W Ameryce północnej i w Azji może osiągać od 100 do 110 metrów wysokości, zajmuje trzecie miejsce w świecie gigantów za eukaliptusem królewskim i sekwoją. Jedlica sina jest niższa od zielonej dorasta do 40 metrów wysokości.
Drewno ma biel prawie biały lub żółtawobiały. Twardziel czerwona lub czerwonobrązowa do żółtej. Pod wpływem światła ciemnieje, uzyskując barwę czerwono - brunatną. Drewno jest trwałe, twarde, zwarte, przy wysychaniu nie paczy się i nie ciemnieje. W budownictwie używane szczególnie w Ameryce północnej. Nadaje się do frezowania, strugania i szlifowania. Wykorzystywane w stolarce drzwiowej i okiennej, na urządzenia dla przemysłu chemicznego, na maszty, pale, podkłady, beczki, kutry rybackie.
Dereń
Dereń właściwy (Cornus mas) liściaste, ozdobne małe drzewo lub krzew dorastające do 5 metrów wysokości, z 45 gatunków w Polsce rodzimy jest tylko dereń świdwa (Cornus sanguinea) jego owoce są trujące dla ludzi. Dereń jadalny ma owoce czerwone nadające się do jedzenia. Drewno jest wyjątkowo twarde i wytrzymałe, kiedyś produkowano z niego przedmioty które musiały być twarde, dziś nie jest używany w przemyśle.