Stanisław Kazimierz Ostrowski
Stanisław Kazimierz Wacław Ostrowski urodził się 08.05.1879 r., polski rzeźbiarz nowoczesny.
Osierocony przez ojca w pierwszym roku życia, pozostawał pod wpływem rodzinnych wspomnień o ojcu oraz jego rzeźb zachowanych w pracowni. Artysta wiele podróżował i nierzadko zmieniał miejsca swego pobytu. We Lwowie wykonał grobowiec Piotra Chmielowskiego, jak również „Salome”, „Melodię” i popiersie poety J. Kasprowicza.
W okresie między wojennym zaprojektował i wykonał pod arkadami Pałacu Saskiego „Grób Nieznanego Żołnierza”.
Należał do wszechstronnych rzeźbiarzy, tworzył w gipsie, marmurze, brązie; popiersia i medaliony portretowe, medale i projekty monet; był autorem pomników i nagrobków. Jednym z wybitniejszych dzieł Ostrowskiego, był „Pomnik konny Jagiełły”, zaprojektowany w 1910 roku z okazji 500-lecia Zwycięstwa pod Grunwaldem. Został on ustawiony w roku 1939 przed pawilonem polskim na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku. W roku 1941 roku Ostrowski wyjechał z kraju i ostatnie lata życia przeżył w trudnych warunkach materialnych.
Zmarł 13.05.1947 r., w Nowym Jorku.
Władysław Tomasz Kazimierz Oleszczyński
Władysław Tomasz Kazimierz Oleszczyński urodził się 17.12.1807 roku w Końskowoli, rzeźbiarz, medalier, grafik, główny rzeźbiarz Wielkiej Emigracji.
Dzięki stypendium mennicy warszawskiej, gdzie rozpoczynał pracę jako uczeń, udał się do Paryża i kształcił swe umiejętności w pracowni Davida d'Angersa, wybitnego medaliera XIX wieku. Wzorem przepojonego ideami republikańskimi i rewolucyjnymi Davida, który portretował w świetnych medalionach wszystkich bojowników o wolność i demokratów swoich czasów, a w tym Polaków: medalion Kościuszki, Mickiewicza, Słowackiego, Niemcewicza, Lelewela. Oleszczyński podjął portretowanie na medalionach wybitnych przywódców polskiej emigracji w Paryżu i ludzi zasłużonych dla sprawy polskiej. Jedną z najwybitniejszych prac Oleszczyńskiego jest medal ku czci Ludwika Filipa z 1838 roku.
W czasie krótkiego pobytu w kraju artysta wykonał medaliony, m.in. Deotymy i Wieniawskiego, pomnik Mickiewicza w Poznaniu 1857 – zburzony przez Niemców, pomnik Kazimierza Brodzińskiego w warszawskim kościele Wizytek. W Krakowie w kościele Dominikanów znajduje się uchodzący za najwybitniejsze jego dzieło Pomnik nagrobny generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego.
Zmarł 11.04.1866 w Rzymie, pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency.